Przejdź do treści
slajder1
slajder2
slajder3
slajder4
slajder5
Przejdź do stopki

Recenzje uczniów

Treść

„Czytanie na online” to szkolna akcja zainicjowana przez nauczycieli polonistów i biblioteki szkolnej. Ma na celu popularyzowanie czytania wśród uczniów, ale też lokalnej społeczności.

Przygotowane przez uczniów i nauczycieli recenzje ostatnio przeczytanej książki (spoza kanonu lektur obowiązkowych) są regularnie publikowane na szkolnym fanpage. Ilość nadsyłanych recenzji dowodzi, że młodzież Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach to aktywni czytelnicy. Posty publikowane na szkolnym Facebooku, rekomendujące czytanie konkretnych książek, docierają do znaczącej liczby użytkowników portalu społecznościowego. Lajki, które zyskują świadczą, że podjęta inicjatywa ma nie tylko wymiar edukacyjny, ale i społeczny.

TAYLOR JENKINS REID: DAISY JONES & THE SIX - REKOMENDUJE ANGELIKA Z KLASY 1A LO

"Daisy Jones & The Six" Taylor Jenkins Reid opowiada o najpopularniejszym zespole w latach siedemdziesiątych. Książka jest w formie wywiadu, gdzie każdy członek zespołu opowiada o wydarzeniach dziejących się podczas trwania ich kariery, z własnej perspektywy. Książka była bardzo popularna w mediach, zachwalana na każdym kroku, więc miałam, co do niej dość duże oczekiwania. Rozczarowałam się, bo pozycja wcale mnie nie wciągnęła, była nudna, a z bohaterami nie poczułam żadnej więzi, byli mi całkowicie obojętni. Za dużo powiedziane, za mało pokazane. Z plusów, książkę bardzo szybko się czytało, nawet mimo nudnej treści, a klimat, kiedy bohaterowie opowiadali o koncertach mnie oczarował.

ANTONI CZECHOW: OPOWIADANIA - REKOMENDUJE NATALIA Z KLASY 2B LO

Opowiadanie pt. „Chirurgia” autorstwa Antoniego Czechowa jest formą utworu mającego na celu rozśmieszenie i zabawienie czytelnika. Czechow podjął w tym tekście tematykę chirurgii, którą zawarł już w samym tytule. Miejscem akcji opowiadania jest gabinet w szpitalu ziemskim, gdzie główni bohaterzy próbują rozwiązać problem bolącego zęba. Historyjka jest na tyle karykaturalna, że rozbawi do łez czytających nie tylko z dobrym humorem. Według mnie jest dobrą propozycją spędzenia wieczoru przy czytaniu żartobliwej historii. Chętnie sięgnę po inne opowiadania Antoniego Czechowa.

ERNST LOTHAR: ROMANCA F-DUR - REKOMENDUJE KINGA Z KLASY 3BP LO

"Romanca F-Dur" to niesamowita powieść dla młodzieży, która ukazuje jak zamiłowanie muzyczne może przemienić życie nawet bardzo młodego człowieka. Książka pisana w formie pamiętnika przez nastoletnią dziewczynę, pozwala nam jeszcze bardziej zbliżyć się do jej problemów- żałoby, trudnej codzienności, nieporozumień z rodzicami oraz niemożności spełniania marzeń. Zamiłowanie dziewczynki do gry na skrzypcach staje się główną przyczyną konfliktów z ojcem, który nie zgadza się na to, by poświęcała resztę życia karierze artystycznej. Helga tak bardzo chce zostać wirtuozem, iż posuwa się do desperackich czynów, nie zdając sobie nawet sprawy z konsekwencji takiego postępowania. Powieść prezentuje życie młodej dziewczyny z perspektywy nastolatki, ilustrując realne problemy życia codziennego ludzi niedocenianych artystycznie. Jednakże z ambitną Helgą może utożsamić się każdy dorastający człowiek szukający zrozumienia i wsparcia; książka ukazuje strapienia i dylematy, które mogą napotkać każdego z nas. Czy dziewczynie uda się porozumieć z bliskimi? Czy jej talent w końcu zostanie wyróżniony? Aby znaleźć odpowiedź na te pytania, serdecznie zachęcam do przeczytania!

JOHN GREEN: GWIAZD NASZYCH WINA - REKOMENDUJE GABRIELA Z KLASY 3AP LO

Ostatnio miałam okazję przeczytać książkę  autorstwa Johna Greena pt. "Gwiazd naszych wina". Jest to historia dwojga nastolatków , których połączyła nieuleczalna choroba. Mimo to cała książka nie opiera się tylko na walce z tą chorobą czy miłością , a przede wszystkim opiera się na marzeniach i ich realizacji mimo przeszkód. Autor pokazuję, że choroba nie dotyka tylko chorego, ale również najbliższe otoczenie. Mimo że nie pałam miłością do książek , ponieważ większość swojego czasu spędzam w Internecie to polecam wszystkim przeczytać tę książkę , ponieważ potrafi ona wciągnąć lepiej niż niejeden serial.

SARA PENNYPACKER: PAX - REKOMENDUJE NATALIA Z KLASY 2B LO

"Pax”  to poruszająca powieść opowiadająca o losach dwunastoletniego Petera oraz jego najlepszego przyjaciela – tytułowego Paxa. Stali się dla siebie nierozłączni po tym gdy chłopiec adoptował i zaopiekował się zwierzakiem. Od tamtej pory, Peter stał się najważniejszą osobą w życiu Paxa , a Pax  najważniejszym lisem w życiu chłopca. Tą szczęśliwą historię pokrzyżowała wojna. Ojciec Petera musiał opuścić chłopca aby służyć w wojsku. Musiał także pozbyć się największego według niego kłopotu – lisa. W momencie pozostawienia Paxa w lesie, świat dwójki nierozłącznych przyjaciół legł w gruzach. Czy mimo to Paxowi i Peterowi uda się połączyć swoje drogi na nowo? „Pax” to pouczająca historia przyjaźni, nie możliwej do rozdzielenia. Jestem pewna, że losy Paxa i Petera na długo pozostaną w waszej pamięci jako opowieść pełna miłości ale też smutku i straty.

MARCIN PODLEWSKI: GŁĘBIA. SKOKOWIEC - REKOMENDUJE KRYSTIAN Z KLASY 3AP LO

Książka "Głębia. Skokowiec" to pierwszy tom czterotomowego cyklu powieści z gatunku space opery, napisanego przez Marcina Podlewskiego i wydanego przez wydawnictwo Fabryka Słów. Akcja rozgrywa się tysiące lat w przyszłości, w Wypalonej Galaktyce, czyli Drodze Mlecznej, spustoszonej przez liczne wojny. Obcy są już znani tylko z legend, a nieliczne, inteligentne Maszyny budzą trwogę. Podróż międzygwiezdna jest możliwa tylko dzięki Głębi, wprowadzającej w szaleństwo niby-przestrzeni. W tym świecie, Myrton Grunwald, kapitan skokowca ,,Wstążka", wraz ze swoją załogą dostają zlecenie, które bezpowrotnie zmieni losy ludzkości i postapokaliptycznego kosmosu. Książka jest przesiąknięta gęstym, czasem mrocznym i tajemniczym, klimatem, intrygami i czasem też i bitwami kosmicznymi. Zadowoli każdego fana klasycznego science-fiction, jak również wciągnie kogoś, kto nie interesuje się taką tematyką. Jako ktoś kto przeczytał cały cykl, gorąco polecam.

LUCINDA RILEY: DZIEWCZYNA Z NEAPOLU - REKOMENDUJE AGNIESZKA - NAUCZYCIELKA JĘZYKA ANGIELSKIEGO

"Dziewczyna z Neapolu" to książka za którą się tęskni, taka której nie chce się kończyć. Sposób w jaki Lucinda Riley opisuje historię swojej głównej bohaterki sprawia, że czytelnik  zastanawia się nad tym jak bardzo miłość może wzbogacić  lub zniszczyć człowieka. Ta książka edukuje-dlaczego? Ponieważ przypomina nam, że nic nie powinniśmy robić w życiu na próbę, nie ma próby generalnej, nie ma powrotu do tego co było a każdy błąd może mieć nieodwracalne skutki.  Ktoś powie: przecież to wszyscy wiemy! Jednak autorka sprawia, że odczuwamy ból głównej bohaterki tak mocno, że sama refleksja nad własnym życiem wydaje się być niewystarczająca. W tej książce nie czeka się na emocje, rozwój wydarzeń czy zaskakujący wątek,  ona po prostu to wszystko oferuje czytelnikowi od pierwszych stron.

ANTONI CZECHOW: OPOWIADANIA - REKOMENDUJE MAGDALENA Z KLASY IIB LO

Niedawno sięgnęłam po zbiór opowiadań Antoniego Czechowa. Zaintrygowało mnie opowiadanie pt. "Miętus", ze względu na historię głównych bohaterów, czyli Gerasyma i Lubima-rybaków. Akcja opowiadania toczy się na świeżym powietrzu, obok wierzby, gdzie chłopcy są umoczeni po pas w wodzie wykonując pewnie zadanie. Nie jest to łatwe, napotykają przy tym wiele problemów. Jest to na pewno opowiadanie humorystyczne z dużą dawką dobrej zabawy i śmiechu. Głównym wątkiem jest odnalezienie tytułowego Miętusa, z którym chłopcy mają nie lada wyzwanie. Czy podołają temu wyzwaniu i wszystko skończy się szczęśliwie? Tego nie mogę zdradzić, lecz na pewno wiem jedno. Polecam każdemu przeczytanie tej historii, która wywołała wiele uśmiechu na mojej twarzy. Co więcej, moją szczególną uwagę zwrócił wątek niesienia pomocy i jedności.

REGINA BRETT: MÓW WŁASNYM GŁOSEM. 50 LEKCJI, JAK GŁOSIĆ SWOJĄ PRAWDĘ - REKOMENDUJE JULIA Z KLASY IA LO

Niedawno przeczytałam książkę Reginy Brett pt.,, Mów własnym głosem:50 lekcji jak głosić swoją prawdę’’, która została wydana w 2018 r. i posiada 50 niezmiernie interesujących rozdziałów. Autorka podjęła ważny temat dla młodzieży, czyli jak ćwiczyć swoją odwagę, przezwyciężyć lęk, a przede wszystkim jak używać siły słowa, by być inspiracją dla innych. Już od pierwszych stron pisarka prowadzi nas przez trudne tematy, takie które większość z nas omija szerokim łukiem. Byłam bardzo mile zaskoczona jak pani Regino Brett potrafi z łatwością wlać całe morze otuchy w ludzkie serca poruszając niezrozumiałe kwestie. Wzruszające w tej publikacji jest to jak autorka stawiała dzielnie czoła trudnościom. Z całą pewnością polecam tą książkę, w której twórczyni zachęca nas do mówienia, przerwania milczenia.

RENATA WARCHOŁ: PROFESOR I PIERWSZA TAJEMNICA ZAKONU - REKOMENDUJE NATALIA Z KLASY IA LO

Książka pt. "Profesor i pierwsza tajemnica zakonu" autorstwa Renaty Warchoł jest idealna dla fanów przygód, łamigłówek, a także mrocznych tajemnic. Opowiada o grupce gimnazjalistów, którzy zostają wtajemniczeni przez Profesora historii w tajną misję, mającą na celu ocalić świat. Nauczyciel jest bowiem członkiem zakonu Wysłanników z Góry Światła i ma do wykonania zadanie. Niestety pojawiają się pewne przeciwności... Bardzo podoba mi się ta książka, ponieważ zawiera w sobie elementy grozy oraz tajemniczości. Polecam sięgnąć po nią, by wspólnie z bohaterami rozwiązywać intrygujące, a czasem nawet mroczne zagadki.

ENRIGHT D.J.: RAJ W OBRAZKACH - REKOMENDUJE ANNA Z KLASY IA LO

Ostatnio przeczytałam ciekawy zbiór wierszy angielskiego poety D.J Enrighta, ,,Raj w obrazkach”. Utwory tego autora, ukazują spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość, z odrobiną ironii i dystansu. Szczególnie chciałabym zwrócić uwagę na to, że wiersze te niosą ze sobą przesłania, które możemy interpretować według własnych przekonań. Momentami dowcipne poezje w przekładzie Piotra Sommera, ukazują życiowe prawdy i przemyślenia. Wszystkim fanom poezji, serdecznie polecam tom wierszy ,,Raj w obrazkach”. Wspaniałe utwory, które skłaniają czytelnika do refleksji, są dobrym pomysłem na umilenie wieczoru.

VLADIMIR WOLFF: STALOWA KURTYNA - REKOMENDUJE KRYSTIAN Z KLASY 3AP LO

Powieść ,,Stalowa Kurtyna" autorstwa Vladimira Wolffa została wydana w roku 2010 przez wydawnictwo Warbook i otwiera cykl składający się z sześciu tomów. Jest to powieść wojenna, skupiająca się na konflikcie pomiędzy Polską a Białorusią, wywołanym przez służby Mińska. Wroga armia wkracza na terytorium naszego kraju, kierując się na Warszawę i Łódź, miażdżąc opór polskiej armii po drodze. Główny bohater, Andrzej Wirski, znajduje się w centrum wydarzeń, jako członek Pułku Specjalnego; zostaje odcięty za liniami wroga i stara się wrócić do wojsk sojuszniczych. Powieść jest przepełniona pełnymi emocji potyczkami pomiędzy dwiema armiami, jak również politycznymi intrygami i zwrotami akcji. Potrafi wzbudzać emocje, a w wielu momentach będziecie przecierać oczy ze zdumienia. Książka jest obowiązkową pozycją dla każdego fana wojskowości i obiecuję, że ani chwilę nie będziecie się przy niej nudzić.

AGATA KOMOROWSKA: CZY MOGĘ CI MÓWIĆ MAMO? - REKOMENDUJE KINGA Z KLASY 2B LO

Niedawno skończyłam czytać przepiękną w przesłaniu książkę: " Czy mogę ci mówić MAMO?" Agaty Komorowskiej. Ta prawdziwa historia adopcji nastoletniego chłopca jest niezwykle wzruszająca, a śledzenie losów Michała, który został "wychowany przez ulicę" i nie doświadczył wcześniej miłości jest bardzo emocjonująca. Pani Komorowska poznaje Michała, ponieważ jest on jednym ze szkolnych kolegów jej najstarszego syna. Mimo ciężkiej sytuacji ta samotna matka  trójki wyjątkowych dzieci(dwóch rodzonych synów: zbuntowanego Aleksa i chorującego na zespół Downa Krystiana oraz adoptowanej córeczki Ady) postanawia pomóc Michałowi. W tej książce opowiada o długiej drodze jaką musieli przejść, aby mogli stać się rodziną. Opisuje ich wzloty i upadki, pokazuje całą drogę prawną, którą musiała przejść, aby stać się mamą Michała.

251967