WYJĄTKOWA LEKCJA GEOGRAFII – SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM

Uczniowie klas II odbyli dzisiaj niecodzienną i bardzo daleką podróż do Indii, dzięki spotkaniu z podróżnikiem. Barwne i pełne humoru opowieści, zilustrowane pięknymi fotografiami, przybliżyły młodzieży ten kraj w aspekcie przyrodniczym, kulturowym i religijnym.

Indie to kraj pełen kontrastów. Jedno oblicze Indii to piękne, egzotyczne krajobrazy, wspaniałe zabytkowe miasta, bogate pałace i świątynie takie jak Taj Mahal – mauzoleum z białego marmuru, wzniesione przez Szahdżahana na pamiątkę przedwcześnie zmarłej ukochanej żony, Pałac Wiatrów w Dżajpurze czy Złota Świątynia Sikhów w Amritsarze, drugie zaś to dzielnice nędzy.

Ogromne wrażenie wywarła na uczniach opowieść o świątyni szczurów Deshnok, gdzie żyje około 20 tysięcy gryzoni. Do tej świątyni można wejść tylko boso, a jeśli ktoś nadepnie na zwierzę musi, jako zadośćuczynienie, ufundować figurkę szczura ze złota.

Uczniowie przymierzyli męski i kobiecy strój Hindusów, czyli dhoti i sari. Dowiedzieli się także, dlaczego kobiety w Indiach malują sobie dłonie i stopy oraz dlaczego noszą bindi – czerwony znak na czole.