PIERWSZA W HISTORII PROSZOWIC PRZYSIĘGA WOJSKOWA

W sobotę 11 lutego 2023 r. na Rynku w Proszowicach 57 ochotników szkolenia podstawowego wypowiedziało słowa roty przysięgi wojskowej stając się tym samym żołnierzami 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W tym historycznym wydarzeniu uczestniczyli także uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach.

Nasi kadeci mimo trwających ferii zimowych oraz chłodnej i wietrznej pogody licznie stawili się na proszowickim rynku, gdzie stanęli u boku żołnierzy jako pododdział asystujący. W trakcie uroczystej przysięgi wojskowej miał miejsce pokaz sprzętu wojskowego jednostek z Garnizonu Kraków i innych służb mundurowych. Można było odwiedzić stoiska 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Żandarmerii Wojskowej, Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Miejskiej, które dały możliwość zaznajomienia się ze służbą oraz posiadanym sprzętem.

Po zakończeniu uroczystości Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej - gen. bryg. Maciej Klisz oraz Dowódca 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej - płk Marcin Siudziński  spotkali się z naszymi uczniami. W bardzo miłej atmosferze obydwaj dowódcy zachęcali młodzież do wstąpienia w przyszłości w szeregi żołnierzy Obrony Terytorialnej. W spotkaniu uczestniczył również sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki senator Włodzimierz Bernacki. Zmarznięci, ale zadowoleni uczniowie zanim udali się do domu posilili się jeszcze żołnierską grochówką.