PRAKTYKI ZAWODOWE W GRECJI - PODSUMOWANIE PROJEKTU

W roku szkolnym 2021/2022 Zespół Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach  po raz kolejny był beneficjentem programu „Praktyczne szkolenie zawodowe kluczem do europejskiego rynku pracy”, nr 2019-1-PL01-KA102-061671, finansowanego ze środków Komisji Europejskiej, przyznanych przez Narodową Agencję Programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenie zawodowe. W ramach projektu 40-osobowa grupa młodzieży technikum, kształcąca się w zawodach: technik ekonomista oraz technik hotelarstwa,  odbyła w maju 2022 roku dwutygodniowe praktyki zawodowe w Grecji. Głównym celem projektu była realizacja kompleksowego wsparcia służącego rozwojowi kompetencji zawodowych i kluczowych.

Uczniowie kształcący się w zawodzie technik hotelarstwa w ramach praktyk zawodowych mieli okazję pracować w greckim hotelu „Posejdon Palace” w Leptokarii., gdzie pod nadzorem opiekunów, a także mentorów i praktyków swojej branży wykonywali szereg przydzielonych im obowiązków. Realizując 2-tygodniowy program, obejmujący w sumie 80 godzin praktyk, każdy z uczestników miał okazję pracować na wszystkich przygotowanych stanowiskach, wykonując zadania w każdym z  pionów:

• zespole gastronomicznym (w tym restauracyjnym)
  •  zespole rekreacyjno-wypoczynkowym (w tym w części jednostek mieszkalnych i usług dodatkowych).

Uczniowie kształcący się w ramach zawodu technik ekonomista w ramach praktyk zawodowych mieli okazję pracować na stanowiskach obejmujących m. in:

• zarządzanie obiegiem dokumentów wewnątrz firmy
  • sporządzanie dokumentów
  • pracę przy wykorzystaniu programów służących do przygotowywania rozliczeń oraz analizy danych przedsiębiorstwa
  •  tworzenie i analiza dokumentacji zakupu i sprzedaży
  • tworzenie bazy danych - dokumentowanie i ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych w bazie danych
  • przygotowywanie elementów ewidencji dla procesu inwentaryzacji
  • realizacja badań marketingowych
  • tworzenie planu marketingowego
  • przygotowywanie elementów biznesplanu
  • przeprowadzanie analiz z wykorzystaniem poznanych metod
  • przygotowywanie, w różnych formach, prezentacji materiałów planistycznych i analitycznych
  • przechowywanie i archiwizacja dokumentów biurowych oraz obsługa interesanta.

Wykonywane zadania praktyczne umożliwiły młodzieży rozwinięcie wielu spośród posiadanych kompetencji, jak i zdobycie zupełnie nowych, stanowiących uzupełnienie wiedzy teoretycznej, zdobywanej w szkole podczas realizacji podstawy programowej.

Młodzież technikum z Proszowic , przebywając w Grecji w regionie Riwiery Olimpijskiej, skorzystała z szeregu atrakcji wpisujących się w program edukacyjno-kulturowy. Wśród nich znalazła się wycieczka  do Thessalonik. W programie znalazło się zwiedzanie najbardziej reprezentatywnej cerkwi w Grecji – bazyliki św. Dymitra – patrona tego miasta czy Białej Wieży. Jednym z najprzyjemniejszych elementów programu kulturowego – głównie przez wzgląd na formę podróży statkiem – był rejs na wyspę Skiathos, czyli jedną z najpopularniejszych wysp archipelagu Sporad. W ramach wycieczki uczestnicy mieli okazję poznać grecką kulturę wyspiarską, spróbować typowych potraw, podziwiać typową wyspiarską architekturę, ale także świetnie się bawić podczas animacji prowadzonych przez załogę. Ogromną atrakcją była wyprawa do kompleksu skalno – klasztornego „Meteory”, wpisanego na światową listę dziedzictwa Unesco. W czasie pobytu znalazł się  czas na odwiedzenie siedziby greckich bogów – znanego z mitologii Olimpu! A właściwie Masywu Olimpijskiego, gdzie uczestnicy odwiedzili miasteczko Stary Pantelejmon słynące z lokalnych wyrobów i unikalnej architektury oraz Litochoro, skąd spacerem udali się w głąb masywu wąwozem Enipeas aż do źródła Zeusa, w którym kąpieli zażywała bogini Afrodyta.

Dzięki programowi Erasmus+ uczniowie z Proszowic rozwinęli umiejętności językowe, które umożliwią im dalszy rozwój zawodowy na europejskim rynku pracy, udoskonalili swoje umiejętności zawodowe, rozwinęli relacje interpersonalne, pogłębili wiedzę na temat Grecji – jej kultury, historii oraz tradycji.

Relacje fotograficzne na Facebooku z pobytu młodzieży w Grecji:

ZS Proszowice

Małopolski Wymiar Edukacji – praktyki zagraniczne ZS w Proszowicach