WITAJ MAJOWA JUTRZENKO ... OBCHODY 231 ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Narodowe  Święto 3 Maja zostało ustanowione dla upamiętnienia uchwalenia przez Sejm Czteroletni 3 maja 1791 r. Ustawy Rządowej, czyli drugiej na świecie, po amerykańskiej, i pierwszej w Europie ustawy zasadniczej. Konstytucja 3 maja wprowadzała zasadę zwierzchności narodu i podział władzy na ustawodawczą (Sejm), wykonawczą (król i Straż Praw) i sądowniczą. Likwidowała liberum veto, konfederacje i ograniczyła znaczenie sejmików.

W uroczystych upamiętniających 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja udział wzięli uczniowie klas mundurowych, którzy tradycyjnie zaciągnęli wartę honorową przy pomniku Tadeusza Kościuszki na proszowickim Rynku. Obok pocztu sztandarowego szkołę reprezentowała Pani Dyrektor mgr Dorota Król oraz reprezentanci społeczności uczniowskiej: Anna Gaweł - przewdonicząca Samorządu Uczniowskiego oraz Grzegorz Krupa - Przewodniczący Młodzieżowej Rady Powiatu Proszowickiego.