AKCJA SPOŁECZNO-EDUKACYJNA ŻONKILE 2022

Zespół Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach po raz kolejny uczestniczył w akcji społeczno-edukacyjnej "Żonkile", upamiętniającej wybuch powstania w getcie warszawskim w 1943 roku. Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.​Tematem przewodnim 10 – jubileuszowej akcji była miłość. Przypięcie żonkila na piersi przez młodzież to znak, że #ŁączyNasPamięć.

Marek Edelman, jeden z przywódców powstania, pytał w książce "I była miłość w getcie": "Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość"? Dlaczego nikogo to nie interesuje?". Podczas tej edycji akcji "Żonkile" uczniowie zastanawiali się nie tylko nad zadanym przez Edelmana pytaniem, ale również nad tym, czym była i co znaczyła miłość w getcie warszawskim.

Tegoroczna akcja "Żonkile" realizowana była w czasie, gdy w centrum Europy znów toczy się wojna – gdy ponownie mordowani są mężczyźni, kobiety i dzieci. Udział w kampanii odbywającej się pod hasłem miłości jest także formą manifestacji naszego sprzeciwu wobec wojny i agresji.