ŚWIĘTO SZKOŁY 2022

Uroczystość powszechnie zwana Świętem Zespołu Szkół w Proszowicach związana jest z historyczną postacią Bartosza Głowackiego – chłopa z Rzędowic, uczestnika Insurekcji Kościuszkowskiej, bohatera spod Racławic, który w szeregach kosynierów bronił niepodległości polskiego narodu. W bitwie pod Racławicami zasłynął ze swej brawurowej i patriotycznej postawy. Spotkała go za to nagroda w postaci nadania szlachectwa. Dziś pamiętamy o Bartoszu Głowackim jako bohaterze narodowym walczącym u boku Tadeusza Kościuszki.

Tradycyjnie szkolne obchody Dnia Patrona zostały zorganizowane w rocznicę zwycięskiej bitwy pod Racławicami 1794 r. - 4 kwietnia.  W części artystycznej młodzież proszowickiej szkoły zaprezentowała spektakl taneczno-liryczny pt. „Bartosz dawniej i dziś”, nawiązujący bezpośrednio do legendy ludowego bohatera i patrona szkoły, ukazujący także nasze współczesne fascynacje i lęki.

Podczas obchodów Samorząd Uczniowski wręczył Staroście Powiatu Proszowickiego – Krystianowi Hytrosiowi pamiątkowe tablo, nawiązujące do czasów, kiedy był uczniem proszowickiego liceum, a także prezentujące dotychczasowe dokonania na płaszczyźnie zawodowej i samorządowej. „To dla mnie szczególne i symboliczne wyróżnienie! Bardzo serdecznie dziękuję dyrekcji, gronu pedagogicznemu, samorządowi uczniowskiemu oraz uczniom za ten gest !” – powiedział Krystian Hytroś. Pamiątkowe tablo dołączono do stałej ekspozycji w Auli Absolwentów.

Święto szkoły było doskonałą okazją do wręczenia nagród i dyplomów laureatom Powiatowego Konkursu Historycznego pt. „II wojna światowa w powiecie proszowickim”.

Tegoroczna uroczystość była szczególna jeszcze z jednego powodu - społeczność szkolna, symbolicznie powitała  uczniów z Ukrainy, którzy będą uczyć się w proszowickiej placówce.