ŚPIESZMY SIĘ KOCHAĆ LUDZI, TAK SZYBKO ODCHODZĄ – ZMARŁ PROFESOR ADAM KONIECZNY

Z głębokim żalem przyjęliśmy informację o śmierci Pana profesora Adama Koniecznego  - emerytowanego nauczyciela historii w Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach.

Adam Konieczny urodził się 10. II. 1937 r. w Łęgu Tarnowskim. Po ukończeniu Liceum Pedagogicznego w Tarnowie w 1955 r.  podjął studia na Wydziale Historii w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie, gdzie w 1959 r. uzyskał tytuł magistra historii.

Po studiach rozpoczął pracę w Młodzieżowym Domu Kultury w Tarnowie w charakterze wychowawcy – instruktora, a potem zastępcy kierownika ds. pedagogicznych. Krótko pracował także jako wychowawca w Zakładzie Poprawczym w Tarnowie. Z proszowicką oświatą związał się w 1960 r. - najpierw jako nauczyciel w Szkole Podstawowej, a od 1964 r. w roli zastępcy inspektora w Wydziale Oświaty w Proszowicach. W 1975 r. rozpoczął pracę jako nauczyciel historii w Liceum Ogólnokształcącym w nowo powołanym Zespole Szkół.

Zapisał się wielkimi zgłoskami na kartach historii tutejszej szkoły, w której pracował do 2003 r.  Miłośnik historii, wielki humanista, który dla nas wszystkich - absolwentów i nauczycieli, będzie symbolem głębokiej wiary w sens nauk humanistycznych, w siłę rozumu i serca człowieka.

Z pasją i klasą przybliżał kolejnym pokoleniom dzieje Polski i historii powszechnej. W 1978 r. uzyskał tytuł nauczyciela dyplomowanego. Wielokrotnie nagradzany za osiągniecia wychowawcze i dydaktyczne. W 1973 r. otrzymał Złotą Odznakę ZNP, rok później Medal 30 – lecia Polski Ludowej,  Srebrny Krzyż Zasługi oraz Srebrną Odznakę Zasłużony dla Ziemi Krakowskiej.  W 1975 r. uhonorowany Nagrodą Ministra Oświaty i Wychowania za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej.

W pamięci nas wszystkich pozostanie jako człowiek oddany swojej pracy, otwarty na problemy uczniów, inspirujący do intelektualnych wyzwań oraz życzliwy wychowawca i mądry przyjaciel. Rodzinie i Bliskim składamy szczere wyrazy współczucia.

Dyrekcja, Rada Pedagogiczna, Pracownicy, Uczniowie i Absolwenci
Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach