OBCHODY DNIA EDUKACJI NARODOWEJ W ZS PROSZOWICE. ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

13 października 2023 r.  w Zespole Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej – święto wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty oraz uczniów. Tradycyjnie uroczystość uświetniło Ślubowanie na sztandar szkoły oraz nominacje na kadeta uczniów klasy pierwszej mundurowej. W tym roku świętowano również 10 – lecie utworzenia oddziałów mundurowych w Liceum Ogólnokształcącym.

Szkolną uroczystość uświetnili swoją obecnością m.in.: Krystian Hytroś - Starosta Powiatu Proszowickiego, samorządowcy powiatu proszowickiego, przedstawiciele wojska: Dziekan Korpusu Oficerów Zawodowych Wojsk Lądowych – kpt. Jan Jastrzębski, Wojskowego Centrum Rekrutacji w Krakowie, 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Gen. Bryg. Leopolda Okulickiego w Krakowie, 5 Batalionu Dowodzenia im. Gen. Broni Stanisława Hallera w Krakowie, Klubu Wojsk Specjalnych w Krakowie, Wojskowego Stowarzyszenia "Kultura. Turystyka. Obronność" w Krakowie, Komendant Powiatowej Straży Pożarnej i przedstawiciele Powiatowej Policji w Proszowicach, emerytowani nauczyciele Zespołu Szkół oraz absolwenci klas mundurowych.

Utworzona uchwałą sejmu z 14 października 1773 r. Komisja Edukacji Narodowej, a właściwie „Komisja Nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca”, była pierwszą w Europie instytucją państwową zajmującą się oświatą, a działającą na zasadzie odrębnego ministerstwa. Podlegała bezpośrednio królowi i chociaż upadek Rzeczpospolitej przerwał jej działalność, to i tak nie sposób przecenić jej zasług. Komisja powstała przede wszystkim, jak mówił jej uniwersał, „dla wykształcenia młodych, nowoczesnych obywateli, którzy będą kochać swoją ojczyznę i którzy będą stawiać jej dobro ponad własny interes”. Podręczniki w języku polskim są osiągnięciem Komisji Edukacji Narodowej. Wychowanie fizyczne jako dbanie o sprawność ciała, także. Wreszcie nauka historii, jako elementu kształtowania początkowej świadomości narodowej Polaków. Warto podkreślić, że to właśnie idee Komisji Edukacji Narodowej uchroniły Polaków przed wynarodowieniem, przed rusyfikacją i germanizacją. Dziś Komisja Edukacji Narodowej daje powody do dumy i uczy, że przez wiarę w ideały można dosięgnąć gwiazd.