Przejdź do treści
slajder1
slajder2
slajder3
slajder4
slajder5
Przejdź do stopki

12 ODSŁONA AKCJI „NARODOWE CZYTANIE” W ZS PROSZOWICE

12 ODSŁONA AKCJI „NARODOWE CZYTANIE” W ZS PROSZOWICE

Treść

„Narodowe Czytanie” odbyło się w Polsce po raz dwunasty. Lekturą tegorocznej edycji pan Prezydent Andrzej Duda uczynił „Nad Niemnem”. To najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Do udziału w prezydenckim projekcie po raz kolejny przystąpili uczniowie Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach.

Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. „Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników.

W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. „Nad Niemnem” to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

268166