KOLEJNY RAZ POJEDZIEMY DO GRECJI!

Mamy przyjemność poinformować, że projekt „Przez Grecję do Europy” numer 2022-1-PL01-KA122-VET-000075675 został zatwierdzony do realizacji i otrzymał dofinansowanie z projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Będzie on realizowany na zasadach programu Erasmus+. Kwota dofinansowania wynosi 65 036,00 euro.

Głównym założeniem projektu „Przez Grecję do Europy” jest realizacja zagranicznej mobilności zawodowej w Grecji, w której udział weźmie 30 uczniów oraz 3 nauczycieli pełniących role osób towarzyszących. Potrwa ona w sumie 16 dni (w tym 4 dni przeznaczone na podróż). W jej ramach młodzież z dwóch zawodów – Technik Hotelarstwa oraz Technik Ekonomista weźmie udział w 80-godzinnych praktykach zawodowych oraz programie edukacyjno-kulturowym. Partnerem w inicjatywie jest grecka organizacja przyjmująca Olympus Education Services, która każdego roku organizuje pobyty dla setki uczniów z Polski oraz innych krajów Unii Europejskiej. Dzięki temu posiada ona bardzo bogate doświadczenie i jest gwarantem wysokiej jakości realizacji mobilności.

Głównymi celami projektu odpowiadającymi na zdiagnozowane na etapie wnioskowania potrzeby są:

• Zdobycie przez uczniów umiejętności, wiedzy i doświadczenia związanego z kształconym zawodem w realiach prawdziwego zakładu pracy.
  • Rozwój umiejętności językowych, w tym w posługiwaniu się językiem angielskim wśród uczniów oraz nauczycieli, co pozwoli zintensyfikować ich dalszy rozwój zawodowy.
  • Wykreowanie u uczniów pozytywnych postaw związanych nie tylko z kompetencjami kulturowymi (otwartość, tolerancja), ale także zawodowymi (sumienność, punktualność, motywacja do pracy).
  • Pozyskanie i implementacja dobrych praktyk oraz standardów w zakresie metodologii edukacyjnej oraz wyposażenia pracowni nauki zawodu od zagranicznych firm.
  • Budowanie europejskiego wymiaru szkoły oraz jej pozytywnego wizerunku w regionie poprzez realizację projektów międzynarodowych.

Warto podkreślić, że jest to już kolejny projekt międzynarodowy realizowany przez naszą szkołę. Wcześniej mieliśmy także okazje implementować inicjatywy w ramach Programu Erasmus+ w ramach, którym uczniowie Zespołu Szkół im. B. Głowackiego wyjeżdżali na zagraniczne praktyki zawodowe. Były to projekty „Małopolski wymiar edukacji" nr 2018-1-PL01-KA102-048674 oraz „Praktyczne szkolenie zawodowe kluczem do europejskiego rynku pracy" nr 2019-1-PL01-KA102-061671.

Realizacja zagranicznej mobilności jest planowana w okolicach końca września i początku października 2023 roku. Wkrótce rozpocznie się rekrutacja do projektu w oparciu o Regulamin rekrutacji. W związku z tym wszystkich zainteresowanych zapraszamy do śledzenia strony internetowej oraz Facebooka szkoły.