foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Time school Time schoolTime schoolTime schoolTime schoolTime school

"Trzeba koniecznie pamiętać, skąd się wyszło..."
(Cyprian Kamil Norwid)

 

Mury Liceum Ogólnokształcącego  w Proszowicach na przestrzeni 7 dekad opuściło blisko 5 tys. absolwentów, którzy odnieśli znaczące sukcesy w wielu dziedzinach nauki, kultury i sztuki, polityki czy kościoła.

 

Jerzy Artymiak - Absolwent LO w Proszowicach AD 1981. Polski prawnik i wojskowy, pułkownik Wojska Polskiego, od 2012 Naczelny Prokurator Wojskowy i zastępca Prokuratora Generalnego.


Kazimierz Bujakowski - Absolwent LO w Proszowicach AD 1975. Polski inżynier, doktor nauk technicznych, nauczyciel akademicki – wykładowca w Katedrze Geomatyki Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH. W latach 2004 - 2010 zastępca prezydenta Krakowa. Od 1999 do 2001 i od 2012 roku główny geodeta kraju.


Antoni Dyduch - Absolwent LO w Proszowicach AD 1958. Profesor doktor habilitowany nauk medycznych. Kierownik Kliniki Dziecięcej Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu. Konsultant wojewody śląskiego do spraw pediatrii oraz koordynator do spraw pediatrii na Wydziale Lekarskim w Zabrzu. Prorektor do spraw studenckich i szkolenia podyplomowego Śląskiej Akademii Medycznej, członek Senatu tejże uczelni. Członek wielu towarzystw naukowych: Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i innych.


Adrian Furgalski - Absolwent LO w Proszowicach AD 1995. Politolog . Specjalista analityk w sprawach polityki transportowej, monitoringu stanu branży i prognoz rozwoju transportu. Wiceprezes Zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Autor licznych publikacji prasowych oraz stały komentator prasowy i telewizyjny spraw z zakresu transportu.


Kazimierz Gurda - Absolwent LO w Proszowicach AD 1972. Doktor nauk teologicznych. W latach 1998–2005 rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Biskup pomocniczy kielecki w latach 2005–2014, od 2014 roku biskup diecezjalny siedlecki.


Michał Jagiełło - Absolwent LO w Proszowicach AD 1959. Pisarz, poeta, eseista, publicysta. Miłośnik i znawca Tatr, taternik, alpinista, ratownik TOPR. Od jesieni 1989 przez 8 lat piastował w kilku kolejnych rządach funkcję wiceministra. Od 1998 do marca 2007 dyrektor Biblioteki Narodowej. Przez wiele lat przewodniczący Krajowej Rady Bibliotecznej. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.


Jan Józef Janicki - Absolwent LO w Proszowicach AD 1964. Duchowny rzymskokatolicki. Postanowieniem Prezydenta RP otrzymał w 2004 roku tytuł profesora nauk teologicznych. Wykładowca na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II w Krakowie, a także Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Członek Polskiej Akademii Umiejętności.


Artur Koziołek - Absolwent LO w Proszowicach AD 1990. Dziennikarz - szef serwisów informacyjnych w TVP Info oraz prowadzący „Info Dziennik" na antenie tej stacji. Rzecznik prasowy w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.


Jan Kubik - Absolwent LO w Proszowicach AD 1962. Ekonomista, pracownik administracji skarbowej wszystkich szczebli, były wiceminister finansów. Poseł na Sejm II i IV kadencji. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.


Czesława Pilarska (nazwisko panieńskie Grochot) - Absolwentka LO w Proszowicach AD 1985. Polska szachistka dwukrotnie zdobyła tytuł młodzieżowej mistrzyni Polski w kategorii do 23 lat. W 1990 roku zdobyła brązowy medal mistrzostw Polski w szachach szybkich. W 1991 roku zdobyła tytuł mistrzyni kraju. Od 1993 roku mistrzyni międzynarodowa - zremisowała w symultanie z mistrzem świata, Garrim Kasparowem. Doktor nauk ekonomicznych, pracownik naukowy Katedry Mikroekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.


Piotr Skucha - Absolwent LO w Proszowicach AD 1964. Doktor nauk teologicznych. Studia doktoranckie odbył w Studium Biblicum Franciscanum w Jerozolimie. Pracę doktorską obronił również na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1987–1992 biskup pomocniczy kielecki, od 1992 roku biskup pomocniczy sosnowiecki.

Copyright © 2021 High School Rights Reserved.