Z szacunkiem dla innych ludzi,
pielęgnując kulturę i tradycję narodową,
przygotowujemy młodego człowieka
do bycia obywatelem Zjednoczonej Europy

Abiturienci Roku 2014

W piątek, 25 kwietnia 2014r., uczniowie klas trzecich Liceum Ogólnokształcącego i Liceum Profilowanego oraz klasy czwartej Technikum Ekonomicznego pożegnali się z murami proszowickiego Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego. Teraz przed nimi egzamin maturalny.

Wywodzące się z języka łacińskiego słowo: "abiturienci" - oznacza mający odejść - 82 uczniów klas programowo najwyższych Liceum Ogólnokształcącego, Liceum Profilowanego i Technikum Ekonomicznego zakończyło naukę w proszowickiej szkole ponadgimnazjalnej. Ale tak naprawdę o odejściu nie może być mowy, bo jak powiedziała Pani Małgorzata Słaby (wychowawczyni IIIA): "Już 5 maja będą tutaj znów, punktualnie, przed czasem, w nietypowej, pełnej frekwencji. Dziś nastał dzień wręczenia nagród za 3- i 4-letnią pracę w murach naszej szkoły". W okolicznościowym przemówieniu dyrektora szkoły nie brakło podziękowań dla młodzieży za wysokie wyniki w nauce, liczne sukcesy w konkursach i olimpiadach na szczeblu powiatu, województwa czy kraju: "Zapisaliście się w historii naszej szkoły jako młodzież bardzo zdolna, utalentowana naukowo, artystycznie, sportowo i społecznie" - powiedziała Dorota Król. Do "Złotej Księgi Abiturientów" dopisane zostaną nazwiska 6 uczniów, którzy uzyskali średnią ocen na świadectwie powyżej 5,0. Najwyższe noty w szkole uzyskali: Joanna Kopeć (5,38), Sylwia Olender (5,30), Marta Kwiatkowska (5,27), Kamila Górak (5,22), Monika Nowak (5,22), Patrycja Grzyb (5,13). Przed młodymi ludźmi niebawem najważniejszy sprawdzian - egzamin maturalny, stąd życzenia "łatwych zadań, dobrych rozwiązań i wspaniałych wyników".

Nasi uczniowie to dojrzali młodzi ludzie, w pełni przygotowani do życia w społeczeństwie obywatelskim, dlatego każdy abiturient otrzymał tzw. "pakiet obywatelski", który tworzy: flaga narodowa, Konstytucja RP, tekst "Mazurka Dąbrowskiego" oraz okolicznościowy list. Otrzymana przez nich "Nominacja obywatelska" ma uświadomić młodym, że przejmują współodpowiedzialność za losy swoje, jak również swojego miasta, gminy, Polski.

Jak zwykle uroczystość szkolną uświetniły artystyczne pokazy młodzieży. Młodsi koledzy przygotowali kabaretowe show, stylizowane na telewizyjny teleturniej "Familiada". Scena szkolna była też otwarta dla maturzystów - pożegnali się z nami tańcem i piosenką. Łzy wzruszenia ocierali i żegnający, i żegnani.

Nagrody i dyplomy otrzymali:

Najlepszy matematyk: Piotr Przyjemski; za udział w konkursach ekonomicznych: Justyna Banowska, Martyna Chmiela, Milena Czarnota, Justyna Grabska, Paulina Raś, Andżelika Rydz, Jacek Mirek, Mateusz Wcisło; za pracę wolontariacką w programie "Szlachetna Paczka": Adam Franczak, Paulina Żurek, Patrycja Grzyb, Karolina Duraj, Kamila Górak, Ilona Majka; za osiągnięcia sportowe: Sylwia Wójcik, Andżelika Chuchmacz, Karolina Radecka, Sylwia Gołdyn; za działalność artystyczną: Monika Ciesielska, Izabela Kaczmarczyk, Karolina Leśniak, Karolina Duraj, Beata Dynur, Ilona Majka, Magdalena Janasz, Adam Franczak, Jakub Zawartka, Paweł Maj, Jarosław Bil, Krystian Bucki, Joanna Kopeć, Magdalena Gas, Paweł Ziarko; za pracę w Samorządzie Szkolnym: Adam Franczak, Magdalena Gas, Magdalena Rojek, Jarosław Bil, Sylwia Olender; za realizację projektów międzyszkolnych: Adam Franczak, Magdalena Janasz, Karolina Leśniak, Beata Dynur; za udział w projektach historycznych: Adam Franczak, Kamila Górak.

Agnieszka Głowicka-Polkowska

zobacz galerię zdjęć